Kilka dobrych rad dla osób poszukujących mieszkania lub domu do wynajęcia w Szczecinie.

Szczecin jest bardzo dużym miastem, nie każdemu jest wiadome, iż pomimo, że ilością mieszkańców jest na 7 miejscu w Polsce, to obszarem na 3, ustępując pod tym względem tylko miastom Warszawa i Kraków.

Ta informacja jest bardzo ważna dla osób nie znających miasta, gdyż co roku bardzo wiele osób nieświadomych odległości wynajmuje mieszkanie "okazyjnie" w dzielnicy tak odległej od uczelni  lub miejsca pracy, że pozorny zysk z czynszu pochłaniają wydatki na dojazdy.

Podstawowa informacja : Szczecin dzieli się na Lewobrzeże i Prawobrzeże. Czyli należy zacząć od uświadomienia sobie po której stronie Odry mamy swoje miejsce pracy czy nauki a potem wchodzimy na stronę  komunikacji miejskiej  gdzie sprawdzamy połączenia i dojazdy. Zmotoryzowanym trzeba podpowiedzieć, że nasze miasto obecnie korkami stoi, co trzeba brać pod uwagę szczególnie przy przejazdach przez Centrum.

Szczecin nie leży nad morzem. Co może być zaskoczeniem dla niektórych osób z głębi kraju. Jednak jest to miasto związane historycznie z morzem. Każdy słyszał o upadku Stoczni Szczecińskiej i jakie to niosło za sobą skutki ekonomiczne dla naszego miasta. Niezależnie od upadku największej stoczni w regionie, są tu inne stocznie oraz przedsiębiorstwa prowadzące swoje interesy w oparciu o rzekę Odrę i bliskość Morza Bałtyckiego. Amatorom szybkiej kąpieli słonecznej i wodnej polecamy Jezioro Głębokie, dobry dojazd tramwajem. Jezioro Dąbie to raczej domena żeglarska a nad morze jedziemy gdy mamy stanowczo więcej czasu niż te kilka godzin. Wypada dodać, że nasze morze jest wyjątkowe -trzeba tylko umieć znaleźć ciekawe zakątki, spokojne plaże i niekoniecznie w naszym województwie. Wynajem domków nad morzem nie jest już wielkim problemem . Po pracowitym roku na uczelni albo w firmie warto wybrać się na Morze Bałtyckie i znaleźć ciekawy zakątek.

Szczecin jest miastem w którym poszczególne dzielnice i osiedla noszą własne swojskie nazwy, często odmienne od administracyjnych i znajdujących się na mapie kupionej w kiosku czy znalezionej w sieci. Dla osób przyjezdnych może to sprawić na początku trochę trudności. Nie ma np. w codziennym języku pojęcia Szczecin Łękno a na mapie jest.  

Z kolei nie ma na mapie administracyjnej np. "wysokich pomorzan", a jest to potocznie nazywana cześć dzielnicy Pomorzany, położona przy wjeździe na Autostradę Poznańską, obok elektrociepłowni Pomorzany. Wjeżdża się na tę część osiedla stromo pod górkę.

Znajomość takich niuansów pomaga i pozwala nam udawać rodowitego mieszkańca , co może mieć znaczenie np. przy ustalaniu trasy z taksówkarzem.

Jak "zaklepać" mieszkanie studenckie już teraz, bo jesteśmy niecierpliwi i nie możemy czekać do sierpnia?

Trzeba do nas zadzwonić i z góry uprzedzić, że mieszkanie jest potrzebne dopiero po wakacjach. Znajdziemy właściciela ,który zgodzi się podpisać umowę najmu teraz i "trzymać" mieszkanie za połowę ceny. Będzie stało puste i czekało pod warunkiem, że przyszły najemca zapłaci za miesiące wakacyjne połowę czynszu albo przynajmniej ureguluje czynsz do spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty. Biuro przygotuje umowę w odpowiedni sposób, aby jasno wynikały z niej wzajemne zobowiązania stron.

Ostatni dzwonek na luz i wypoczynek, od połowy lipca czas szukać mieszkań studenckich!

Zapraszamy do nas !

 

Pogoda sprzyja wypoczynkowi a tymczasem mieszkań do wynajęcia zacznie ubywać.....

Od początku lipca, co roku, obserwujemy wzmożone zapytania o mieszkania do wynajęcia. Podobnie będzie i tego roku. Warto o tym pomyśleć za wczasu, gdyż w sierpniu na rynku mogą pozostać jedynie drogie oferty.

Jesień

( ta późna) jak zwykle oznacza dramatyczny spadek zainteresowania mieszkaniami do wynajęcia, ale wzrost ruchu w kupnie-sprzedaży nieruchomości. Ilość zawartych transakcji od października do początku grudnia corocznie jest większa w liczbach bezwzględnych .Sprzedają się mieszkania w cenach  "rozsądnych" to znaczy skalkulowanych w oparciu o wszystkie aspekty mające wpływ na wartość nieruchomości, a nie jedynie na pobożnych życzeniach sprzedającego. Często sąsiadka albo "przyjaciółka" potrafi zamieszać w głowie na tyle, że Sprzedający nagle czuje się posiadaczem nie byle jakiego majątku i ... podnosi cenę gdy ktoś składa mu propozycje kupna. To oczywiście NAJWIĘKSZY błąd jaki można zrobić...

Pola oznaczone * są wymagane.